Ako vybrať kotol?

Aj keď zvyčajne umiestňujeme kotol do technickej miestnosti, kde nie je príliš na očiach, je to jedna z najdôležitejších častí domu. Jeho úlohou je rozvádzať teplo po dome a umožniť nám užívať si rodinnú pohodu, aj keď je vonku -20 °C. V prípade kotla však neexistuje univerzálne riešenie, preto je potrebné zvážiť niekoľko kritérií. Pomôže vám s tým náš radca Ako vybrať kotol.

Aj keď zvyčajne umiestňujeme kotol do technickej miestnosti, kde nie je príliš na očiach, je to jedna z najdôležitejších častí domu. Jeho úlohou je rozvádzať teplo po dome a umožniť nám užívať si rodinnú pohodu, aj keď je vonku -20 °C. V prípade kotla však neexistuje univerzálne riešenie, preto je potrebné zvážiť niekoľko kritérií. Pomôže vám s tým náš radca Ako vybrať kotol.

Doba čítania 10 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať kotol podľa paliva

Ako vybrať plynový kotol

Plynový kotol - to znamená v podstate 2 hlavné typy kotla: atmosférický plynový kotol, ktorý ale na trhu postupne nahrádza kondenzačný plynový kotol. Rozdiel spočíva v tom, že kondenzačný kotol spätne odoberá teplo aj zo spalín, čo znamená zníženie emisií a zvýšenie efektivity. Ďalšou výhodou je kompaktné prevedenie, kedy ide najčastejšie o závesné plynové kotly. V ponuke však nechýba ani variant stacionárny plynový kotol.

Nemusíte riešiť prikladanie, jedinou starosťou je otáčanie kolieskom termostatu. Na druhej strane obstarávacie náklady sú vyššie a drahšia je stále aj prevádzka. Odmenou vám však okrem ušetreného miesta bude aj čistejší vzduch, komínom vám totiž bude prúdiť predovšetkým vodná para.

Pravidelnú prevádzkovú revíziu plynového kotla je podľa vyhlášky povinné vykonávať 1× za 3 roky. Táto povinnosť sa však vzťahuje na firmy a podnikateľov. Na eliminovanie všetkých bezpečnostných rizík je vhodné vykonávať revíziu kotla pravidelne aspoň 1× ročne certifikovaným pracovníkom. Krátky interval je prevenciou proti únikom jedovatého oxidu uhoľnatého. Pravidelné revízne prehliadky navyše výrazne uľahčia prípadnú reklamáciu a taktiež plnenie poistnej udalosti.

Všeobecne pri plynových kotloch hrá veľkú úlohu dostupnosť plynovej prípojky, ktorej prípadné natiahnutie je veľmi drahé a nemusí sa vyplatiť. Kondenzačné kotly tiež kvôli zloženiu spalín vyžadujú vyvložkovanie komína a napojenie na odpad kvôli odvodu kondenzátu. Pokiaľ sa nedá kotol napojiť priamo, je možné využiť čerpadlo, pochopiteľne aj to ale dvíha vstupné náklady.

Plynové kotly

Atmosférický kotol Kondenzačný kotol Kondenzačný kotol so zásobníkom

Aký kotol na tuhé palivá

Kotol na tuhé palivá býva cenovo najdostupnejším variantom, pričom lacnejšie sú aj samotné palivá. Najčastejšie pôjde o kotol na drevo, kotol na pelety, automatický kotol na pelety alebo kotol na uhlie.

Priaznivú cenu kazí fakt, že musíte riešiť skladovanie a prikladanie paliva. Praktickou voľbou je preto automatický kotol, ktorý prikladá za vás. Palivo potom len raz za čas dopĺňate do zásobníka a z neho už si kotol sám odoberá podľa aktuálnej potreby. Kombinovaný kotol potom umožňuje kombinovať ručné a automatické prikladanie, rovnako ako zdroj vykurovania. Kotly vyžadujú časté čistenie od sadzí a usadenín, ktoré znižujú ich účinnosť. Raz za 3 roky je tiež nutné certifikovaným pracovníkom nechať vykonať zákonnú revíziu.

V nižších cenových hladinách nájdete oceľové. Tento materiál má dobré konštrukčné možnosti a vyššiu účinnosť, použitý kotlársky plech by však mal byť min. 6 mm hrubý. Za liatinový kotol na tuhé palivá si priplatíte, avšak zaistíte si tak podstatne vyššiu životnosť a ľahšiu opraviteľnosť.

Obľúbenou inováciou klasického spaľovacieho kotla je splyňovací kotol. Pri tomto type dochádza k riadenému prísunu spaľovacieho vzduchu pomocou ventilátora.

Kotly na tuhé palivá

Kotol na tuhé palivo so zásobníkom Automatický kotol na tuhé palivo

Elektrický

Elektrický kotol je najvhodnejším riešením, ktoré si nevyžaduje žiadne väčšie stavebné zásahy. Okrem toho nemusíte riešiť odvod spalín. K dispozícii sú buď kotly s priamym ohrevom, alebo akumulačné kachle, ktoré akumulujú teplo počas znížených sadzieb elektriny. Hlavnými výhodami sú pohodlná prevádzka a nenáročná údržba. Samotné náklady však patria k najvyšším.

Elektrické kúrenie sa hodí predovšetkým do nízkoenergetických alebo pasívnych domov, kde vďaka malým tepelným stratám nie je potrebný vysoký výkon. V takom prípade ide o pohodlné a bezstarostné riešenie. Naopak pri nehospodárnom dome sa nedoplatíte. Zvlášť je taktiež nutné riešiť ohrev vody.

Palivom je v tomto prípade aj elektrina, náklady na prevádzku sú však veľmi nízke. Najväčšiu prekážku môže predstavovať veľmi vysoká obstarávacia cena, vďaka nízkym prevádzkovým nákladom má však najrýchlejšiu návratnosť. Na tepelné čerpadlá môžete navyše v kombinácii so zateplením získať dotáciu niekoľko tisíc eur.

Ak však žijete v niektorej z horských oblastí, majte na pamäti, že najlacnejšie čerpadlá vzduch-voda (ktoré odoberajú teplo zo vzduchu a odovzdávajú ho do vykurovacej vody) nebudú príliš účinné z dôvodu nižších teplôt. V tomto prípade je lepším riešením čerpadlo zem-voda, ktoré teplo získava prostredníctvom plošného kolektora alebo vrtov umiestnených pod zemou. Obstarávacie náklady sa tým ešte výrazne zvýšia, ale rovnako výrazne sa znížia prevádzkové náklady.

Elektrokotly

Kotol a ďalšie faktory výberu

Ako zistiť emisnú triedu kotla

Všetky kotly na tuhé palivo vypúšťajú emisie. Čím nižšie sú emisie, tým vyššia je emisná trieda kotla. Toto označenie sa začalo používať v roku 2003. Triedu zistíte na výrobnom štítku kotla, ktorý sa zvyčajne nachádza na zadnej strane kotla.

Kotol na tuhé palivo emisná trieda 5 Kotly na tuhé palivo 4. emisnej triedy Kotly na tuhé palivo 3. emisnej triedy

Spaliny

Druh paliva ovplyvňuje obstarávaciu cenu a tiež následné prevádzkové náklady, spaliny a emisie. S palivom súvisí aj spôsob, akým sa reguluje aktuálny výkon. Pri tuhých palivách to závisí od množstva privádzaného vzduchu, v prípade plynu ide predovšetkým práve o množstvo paliva.

Z kotla sa musia odvádzať aj spaliny. V prípade kotlov na tuhé palivo potrebujete komínový prieduch, v prípade plynového kotla existuje alternatíva odvodu spalín cez obvodovú stenu, kde sú spaliny poháňané ventilátorom. Ak pripojíte kondenzačný kotol na komín, musí byť špeciálne vyvložkovaný, aby vyhovoval zloženiu spalín.

Vykurovanie aj ohrev vody

Ohrev vody nemusí byť riešený len externe (napr. bojlerom), ale môže byť riešený aj samotným kotlom, napr. kondenzačný kotol s ohrevom vody.

Rozlišujú sa 3 základné spôsoby ohrevu:

  • Kotol s prietokovým ohrevom ohrieva iba vodu, ktorú práve používate. Preto si vyžaduje vyšší výkon, aby dokázal reagovať na nárazový dopyt. Aspoň raz ročne je tiež potrebné vyčistiť hydraulický okruh kotla. S týmto spôsobom sa stretnete najmä pri plynových kotloch.

  • Kotol so zabudovaným zásobníkom má malý zásobník na približne 40 až 50 litrov teplej vody, v prípade vyššej spotreby sa kotol zapína na princípe prietokového ohrevu. Aj tu platí, že hydraulický okruh sa musí vyčistiť aspoň raz ročne, a opäť sa to týka hlavne plynových kotlov.

  • Treťou možnosťou sú kotly s ohrevom v externom zásobníku. Vykurovacia voda sa tak podľa potreby rozdeľuje do radiátorov alebo do zásobníka, kde prechádza potrubím, od ktorého sa následne ohrieva úžitková voda. Tento systém je možné nastaviť ako s využitím plynového kotla, tak aj elektrického kotla alebo kotla na tuhé palivo.

Prevedenie

Okrem stacionárnych kotlov je možné zaobstarať si aj závesný kotol. To vám umožní oveľa lepšie pracovať s priestorom a závesný model môžete zakomponovať napríklad do kuchyne alebo kúpeľne. V tomto variante nájdete najmä elektrické a plynové verzie. V oboch prípadoch ide o tiché spotrebiče, ktorých prevádzka vás nebude rušiť.

Spotreba a ročné náklady

Ak meníte starý kotol za nový, čaká vás prakticky v každom prípade príjemné prekvapenie pri pohľade na vyúčtovanie. Napr. 15 rokov starý plynový kotol má oproti modernému kondenzačnému spotrebu vyššiu aj o 25 %. Vo všeobecnosti platí, že čím viac kúrite, tým viac sa oplatí zamerať sa nie na obstarávaciu cenu, ale práve na prevádzkové náklady.

Obsluha

Pri plynových a elektrických kotloch, rovnako ako pri tepelných čerpadlách, stačí v bežnej každodennej prevádzke zmeniť teplotu na termostate. Pri kotloch na tuhé palivo je však situácia iná. Pri najlacnejších modeloch musíte všetko prikladanie vykonať sami. Pokročilejšie modely majú zásobník, ktorý stačí raz za čas doplniť, a kotol potom automaticky dávkuje palivo podľa zvolenej teploty. Niektoré kotly sú vybavené aj automatickým zapaľovaním, ktoré možno aktivovať na diaľku. To je užitočné napríklad na chatách, ale oceníte to aj po návrate zo zimnej dovolenky.

Rady na záver

Náročnosť údržby sa naprieč typmi výrazne líši. Najčastejšie si vašu pozornosť vyžiada kotol na tuhé palivo. Počas vykurovacej sezóny sa totiž výmenník zanáša sadzami a dechtom, ktoré následne znižujú ťah kotla a tým aj jeho účinnosť. Optimálna doba na vyčistenie je raz za 14 dní, aspoň raz za mesiac sa zamerajte aj na ďalšie vnútorné priestory kotla. Potrebovať budete oceľovú kefu a škrabku, prevažná väčšina kotlov má potom spodný otvor, odkiaľ môžete zoškriabané nečistoty jednoducho vymiesť. Raz za 3 roky je potrebné nechať vykonať revíziu kotla, ktorú môže vykonávať iba preškolený zamestnanec výrobcu kotla.

Plynové kotly vyžadujú čistenie približne raz za rok, obvykle pred vykurovacou sezónou tak, aby sa rovno skontroloval aj stav kotla. Prílišné zanesenie útrob by totiž mohlo znamenať nielen zníženú efektivitu, ale taktiež by sa tu mohol vytvárať jedovatý oxid uhoľnatý. Raz ročne je tiež vhodné nechať vykonať pravidelnú revíziu preškoleným pracovníkom.

Pri tepelnom čerpadle by ste mali raz za mesiac alebo dva skontrolovať, či je vykurovací systém správne odvzdušnený a natlakovaný. Mali by ste sa tiež uistiť, že nikde v okolí čerpadla nedochádza k úniku vykurovacej vody. Aspoň raz za dva roky je potom dobré nechať vykonať kompletnú kontrolu technikom výrobcu. Niektoré poruchy nemusia byť viditeľné, ale môžu vám zbytočne zvýšiť účet za elektrinu.

Platí pravidlo, že by ste mali nakupovať len u overených predajcov, ktorí dodržiavajú záručné podmienky a predávajú kvalitné výrobky. Rovnako sa pozrite na dĺžku záruky, štandardné 2 roky na niečo tak dôležité, ako je kotol, nemusia stačiť. Všetky informácie nájdete v popise jednotlivých produktov, zamerajte sa aj na naše užívateľské recenzie.

Ďalšie užitočné články